Fren TestBTS Oto Ekspertiz Fren Testi

Bir aracın güvenli bir sürüş deneyimi sunması için şüphesiz fren sistemlerinin düzgün çalışır durumda olması gerekir. Bu noktada araç satın almadan önce Denizli Oto Ekspertiz kapsamında aracın fren testlerinin yapılması önemlidir. Fren testinde her 4 servis freninin tek tek, ön - arka ve sağ - sol olmak üzere ayrı akslarda fren verimliliği, ayrıca el freni verimliliği ölçülür. Her dört tekerin fren verimliliği üzerinden aracın toplam fren verimliliği hesaplanır.

Denizli Oto Ekspertiz - Fren Testi

Fren testi için araç öncelikle test platformunda fren test merdanesi olarak kullanılan döner rulolar arasına konumlandırılır. Sonrasında merdaneler otomatik olarak dönmeye başlar ve aracın frenine önce hafifçe sonra artan kuvvette basılarak sonuç ekranında alınan değerler okunur ve rapora kaydedilir.

Fren testi ile her bir tekerin yüzde üzerinden fren güçleri ve aracın toplam fren verimliliği hesaplanır. Aynı test el freni için de yapılarak el freni verimliliği ölçülür. Burada önemli olan servis freni olarak da bilinen ayak freni verimliliğinin minimum %50 ve el freni verimliliğinin minimum %16 çıkmasıdır. Ön aks ve arka aks sapma değerleri ise %30'un altında olmalıdır.

Denizli BTS Oto Ekspertiz ayrıca bu test kapsamında fren ısıtma ve disk ovalite ölçümü yapmaktadır. Bunun yanı sıra talep halinde opsiyonel olarak manuel balata ve fren diski kontrolü de yapılmaktadır.

Ekspertiz raporunuzda ilgili ölçümlerin sonuçları "Fren Test Raporu" başlığı altında dosyanıza eklenir. Raporun bu sayfasında aynı zamanda araç ağırlığı, süspansiyon test sonuçları, yanal kayma testi sonuçları da listelenir.