Motor Test (Dyno Test)BTS Oto Ekspertiz Motor Test / Dyno Test

Dyno test ve dinamometre testi aracın motor performansını bilgisayar yardımıyla ölçen testtir. Burada aracın mevcut beygir gücü üzerinden yüzde kaç güç ürettiği ölçülür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Dyno Test ile aracın motorunun kalan ömrünün değil mevcut durumda motorun ne kadar güç ürettiğinin ölçüldüğüdür. Yani %95 performans üreten aracın motorunun uzun yıllar daha çalışır vaziyette kalacağı anlamına gelmediği gibi %85 performans üreten aracın motorunun nispeten az ömrünün olduğu söylenemez. Dyno Test, aracın mevcut halde motor ve tekere tork ve güçleri ile kayıp miktarını beygir gücü değeri üzerinden ölçen testtir.

Denizli Oto Ekspertiz - Dyno Test (Motor Test)

Test için öncelikle araç 2 WD veya 4 WD dinamometre platform üzerine çıkarılarak fikse edilir. Burada yüksek hızlarda aracın sağa sola savrulmasının önüne geçmek için aracın gergi halatları ile sabitlenmesi önerilir.

Bilgisayarlı computest sisteminden aracın şanzuman tipine uygun program seçildikten sonra Denizli Oto Ekspertiz kapsamında gaz pedalına önce yavaş daha sonra kademeli olarak hız artırılarak basılır.

Dyno Test ile Aracım Zarar Görür Mü?

Burada pek çok kullanıcı / müşteri Denizli Dyno Test kapsamında araçlarda çok yüksek hızların yakalandığını görmekte ve bazı müşteriler bu sebepten panik yapabilmektedir. Normalde aracıyla 110 - 120 km / saat bandını geçmeyen müşteri dyno test kapsamında 170 - 180 km / saat gibi değerleri görmesi sonucu aracın veya motorun zarar görebileceği endişesine kapılmaktadır. Sağlıklı ve arızasız bir motor için araca bu hızlarda bir zeval gelmesi mümkün olmadığı gibi Dyno Test işleminin yapılabilmesi için minimum 160 km / saat hız yakalanmalıdır. Çünkü motorun gerçek performansının görülmesi için dizel araçlarda turbo sisteminin devreden çıkması gerekir bunun için de gereken asgari hız 160 - 170 km / saat civarındadır.

Dyno Test Oto Ekspertiz Raporu

Test sonucunda azami motor gücü HP (beygir gücü) cinsinden ve tork Nm cinsinden raporlanır. Aynı şekilde tekerleğin güç ve torku ve tespit edilen kayıp da raporlanır. Aldığınız ekspertiz raporunda tüm bu değerler belirtildiği gibi Computest Dyno Test Rpm / Km grafiği de görsel olarak çıktı alınarak rapor dosyanıza eklenir.