Boya Kaporta TestiBTS Oto Ekspertiz Boya Kaporta Testi

Araç alım satımında en çok dikkat edilen hususlardan biri de kaportadaki boya / değişen durumudur. Çünkü yapılan kazanın veya alınan hasarın şekline bağlı olarak araç üzerindeki tüm tamir işlemleri tramer bilgisine yansımayabilir. Araç kaportasındaki değişen veya boya durumları otomobilin değerinde ciddi düşüşlere sebep olabilir. Bu nedenle kimse aracı aldıktan sonra bilinmeyen yeni değişen / boya durumlarıyla karşılaşmak istemeyecektir.

Denizli Oto Ekspertiz - Boya & Kaporta Testi

En basit haliyle tramersiz, değişensiz, boyasız 70.000 TL bandındaki bir araç kaputu değişik olması sebebiyle 60.000'lere inebilir. Kapı değişimi ya da birden fazla kapı ve çamurluk da aynı anda boya olması da fiyata bu seviyelere çekecektir. Boya - kaporta durumu aracın gerçek değerini anlamada yol gösterici olduğu gibi daha önce geçirilmiş kazaların hangi vasıfta ve ne şekilde olduğu hakkında da bilgi verecektir. Bu da aracı alıp almama kararı üzerinde etkili olacaktır.

Denizli Ekspertiz kapsamında elle ölçüm cihazı kaporta ile boya dış yüzey arasındaki kalınlığı ölçerek boya durumunu tespit eder ve bluetooth bağlantısı ile araçtan toplanan verileri bilgisayara aktarır. Bu test 101 nokta testi veya 1001 nokta testi olarak da bilinir. Test kapsamında kontrolü sağlanan parçalar şunlardır:

-Ön Direkler
-Orta Direkler
-Arka Direkler
-Marşpiyeller
-Ön Çamurluklar
-Arka Çamurluklar
-Ön ve Arka Kapılar
-Kaput
-Tavan
-Bagaj Kapısı

Cihazla bu parçaların farklı bölgelerine ardışık olarak temas sağlanarak özenli olarak her detay incelenir. Ayrıca test esnasında ekspertiz yapan uzman kendi ustalık ve deneyimi ışığında talep halinde sizin için gözle ve manuel muayene de yapacaktır. Bu noktada Denizli BTS Oto Ekspertiz 35 yıllık kaportacılık deneyimi ile size en doğru sonuçları sağlamaktadır. Güvenilir, garantili, net ve anlaşılır oto ekspertiz raporunuzu almak için bize 0 544 382 60 76 numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Test sonuçları rapor dosyasında "Kaporta Kontrol Formu" sayfasında listelenir. Burada yukarıda bahsettiğimiz parçalar Orijinal, Boyalı, Değişen, Çıkma Değişik, Tamirli Boyalı veya Sök Tak olarak belirtilir. Bunların detayı şu şekildedir:

Orijinal: Aracın ilgili parçasının herhangi bir boya, onarım, değişim, sök tak işlemi görmediğini ifade eder.
Değişen: İlgili parça orijinal veya yan sanayi muadil parça ile değiştirilmiştir.
Çıkma Değişik: İlgili parça bir başka aracın muadil parçası ile değiştirilmiştir. Örneğin sol ön kapı çıkma değişik ise aynı marka model perte çıkmış bir başka aracın ön kapısı ile değiştirilmiş olabilir.
Tamirli Boyalı: İlgili parça tamir edilerek boyanmıştır. Bu çoğu zaman sök tak işlemiyle aynı şeyi ifade eder.
Sök Tak: Parça sökülerek tamir edilmiş ve yeniden yerine takılmıştır. Örneğin araç sağ önden bir nesneye çarptığını sağ ön çamurlukta değişimin zorunlu olduğunu ancak kaputun sadece kenarlarından büküldüğünü düşünelim. Bu durumda araç sahibi kaput değişimi aşırı değer kaybı yarattığı için kaputun değiştirilmeden onarılmasını talep etmiş ve bu doğrultuda kaput sökülerek doğrultulup ihtiyaç halinde boyanmak suretiyle yerine takılmıştır. Bu işleme de sök tak işlemi denmektedir.